Poznaj sekret terapii czaszkowo-krzyżowej

Tajemnicza terapia, która w ostatnim czasie zdobywa popularność poprzez wsparcie w leczeniu m.in. zaburzeń snu, chronicznego zmęczenia, bólu głowy i migren, zaburzeń nastroju. Dowiedz się więcej o terapii czaszkowo-krzyżowej!

Co to jest terapia czaszkowo-krzyżowa?

Jest to metoda wywodząca się z osteopatii, która polega na wyczuwaniu za pomocą delikatnego nacisku dłoni nieprawidłowości oraz napięć, a następnie za pomocą odpowiednio skomponowanych technik uwolnieniu ich.

Terapia czaszkowo-krzyżowa jest formą odbierania informacji, które każdy z nas nosi w sobie. Nośnikiem tych informacji jest płyn mózgowo-rdzeniowy, który krąży w naszym organizmie. Pulsowanie tego płynu powoduje niemal niezauważalny ruch kości czaszki, kości krzyżowej, które terapeuta odczytuje i interpretuje.

Jaki jest cel terapii?

Celem jest poprawa funkcjonowania układu nerwowego oraz ogólnego stanu zdrowia. 

Organizm jest całością. Ból w jednym obszarze poprzez sieć połączeń nerwowych, tkankę łączną, która łączy nasze ciało w jedno – jest przenoszony za pomocą ruchu płynu mózgowo-rdzeniowego jako informacja o deformacji, blokadzie, zaburzeniu. 

Wszystkie nieprawidłowe napięcia w naszym ciele zaburzają ten rytm. Terapia czaszkowo-krzyżowa umożliwia odnajdywanie tych nieprawidłowości, „uwolnienie” ich oraz „samo-leczenie” organizmu.

Jak przebiega terapia?

  1. Na początku terapeuta ocenia rytm czaszkowo-krzyżowy oraz lokalizuje ewentualne blokady lub napięcia.
  2. Następnie za pomocą bardzo delikatnych nacisków, terapeuta manipuluje kośćmi czaszki, kręgosłupa oraz kości krzyżowej, aby przywrócić prawidłowy przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego.
  3. Po terapii nadchodzi chwila na odpoczynek, aby ciało mogło zintegrować zmiany.

Jakie są korzyści? Skąd mam wiedzieć, że to coś dla mnie?

Terapia czaszkowo krzyżowa:

  • redukuje ból i napięcia, zwłaszcza w okolicach głowy, szyi i pleców;
  • poprawia jakość snu;
  • wspiera leczenie migren i bólu głowy;
  • zmniejsza objawy stresu i lęku;
  • poprawia funkcje układu nerwowego i ogólny stan zdrowia;
  • wspomaga leczenie urazów fizycznych i emocjonalnych.

Jeśli zmagasz się z tego rodzaju dolegliwościami albo po prostu poszukujesz nowego sposobu na relaks i regenerację, koniecznie spróbuj terapii czaszkowo-krzyżowej!

Zdjecie Zuzanna Bankowiak

Zuzanna Bankowiak

położna

Jestem magistrem położnictwa oraz edukatorem ds. laktacji. Obejmuję holistyczną opieką noworodki, niemowlęta oraz ich rodziców realizując wizyty w domu oraz gabinecie. Moim celem jest wsparcie rodziny w okresie okołoporodowym.

Kurs pierwszej pomocy niemowlętom i małym dzieciom

Masz w domu małe dziecko? Przygotowujesz się właśnie roli rodzica? A może po prostu chcesz wiedzieć, jak w prawidłowy sposób zareagować, gdy dziecko zajdzie się…

Dołącz do wydarzenia
Data: 21.06.2024

Kurs porodu w głębokim relaksie

Kurs to 2 spotkania trwające 2,5 godziny, w trakcie których zapoznamy Cię m.in. z fizjologią porodu, wpływem emocji i stresu na przebieg ciąży i porodu, a także technikami relaksacyjnymi, ćwiczeniami oddechowymi oraz afirmacjami, które pomogą Ci w okresie okołoporodowym.

Szczegóły wydarzenia
Data: 11.07.2024

Edukacja przedporodowa – „szkoła rodzenia”

Kurs to 4 spotkania trwające 2,5-3 godziny. Na naszych zajęciach spotkacie się z położnymi i fizjoterapeutkami uroginekologicznymi, które zadbają o przygotowanie do tego wyjątkowego etapu życia na każdym poziomie – merytorycznym, fizycznym i emocjonalnym. To intensywne zajęcia, na których dostaniecie dawkę najważniejszych informacji i najpotrzebniejszych umiejętności.

Szczegóły wydarzenia

Nasze artykuły

Przeczytaj nasze artykuły!

Nasi Partnerzy