Poród i relaks – czy to można połączyć?
Poród w głębokim relaksie – czym on właściwie jest? Jest to filozofia porodu, dzięki której możemy powrócić do korzeni położnictwa. Skupia się na holistycznej edukacji kobiet i przywróceniu im wiary w naturalne zdolności organizmu. Przygotowanie do hipnoporodu (porodu w głębokim relaksie) opiera się na budowaniu pewności siebie, omówieniu fizjologii porodu, technik oddechowych, które pozwalają osiągnąć stan relaksu. Poród może przebiegać wtedy w komforcie i spokoju, ponieważ kobieta obdarza zaufaniem swoje ciało, wsłuchuje się w nie i podąża za swoją intuicją.
„Tylko się nie stresuj!”
Stres nazywany jest „chorobą stulecia”. Pomiędzy 7-20 % kobiet w ciąży doświadcza stresu, który prowadzi m.in. do ataków paniki, bezsenności. Przewlekły stres nie pozostaje bez wpływu na kondycję dziecka. Może rzutować na rozwój fizjologiczny, psychomotoryczny, psychiczny dziecka oraz na trudności emocjonalne we wczesnym dzieciństwie. Warto również zwrócić uwagę na wpływ stresu odczuwanego w ciąży na ryzyko wystąpienia depresji poporodowej – im większy poziom odczuwanego stres w ciąży tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia depresji po porodzie.
Jak radzić sobie z napięciem emocjonalnym?
Dla utrzymania dobrej kondycji psychosomatycznej 95% czasu powinniśmy spędzać w stanie relaksu. Jak to zrobić?! Jednym ze sposobów jest praktykowanie technik relaksacyjnych. W jednym momencie nie możemy być jednocześnie spokojni i zestresowani. Zastosowanie technik relaksacyjnych w sytuacji odczuwania stresu pomaga nam pozbyć się napięcia i świadomie przywrócić stan równowagi.
„Medytacja i hipnoza w ciąży stosowane systematycznie lub naprzemiennie sprowadzają spokój emocjonalny, zmniejszają lęk i napięcie, poprawiają sen.” ~ dr Jerzy Piechnik
Hipnoza?! Co to tak właściwie znaczy?
Hipnoza, wymiennie nazywana też transem lub relaksacją, to zmieniony stan świadomości. W tym stanie krytyczne myślenie jest ograniczone, a nasz umysł jest podatny na sugestie. Każda hipnoza jest autohipnozą, osoba sama decyduje, czy i jak głęboko chce wejść w trans. W każdej chwili można otworzyć oczy i wybudzić się. Im częściej ćwiczymy tę technikę, tym łatwiej osiągnąć nam stan relaksu.
Hipnoporód
Aby lepiej zrozumieć idee hipnoporodu przenieśmy się na chwilę do londyńskich slumsów do roku 1913. Doktor Grantly Dick – Read został wezwany do porodu, zastał rodzącą w domu i zaproponował jej podanie chloroformu – popularnego w tych czasach wśród kobiet środka znieczulającego. Jednak kobieta odmówiła, doktor z ogromnym zaciekawieniem obserwował przebieg porodu, który przebiegał w ciszy i spokoju. Po urodzeniu dziecka doktor zapytał kobietę dlaczego nie zdecydowała się na środek przeciwbólowy. Odpowiedziała, że nie czuła bólu i spytała „nie miało boleć, prawda doktorze?”. Ta sytuacja miała ogromny wpływ na poglądy lekarza. Dzięki temu doświadczeniu powstała teoria, ze jeśli nie doświadczamy lęku nie pojawia się ból. Mówimy tu o Triadzie Reada, która pokazuje, że lęk powoduje napięcie, a w konsekwencji ból, a im większy ból tym większy lęk, napięcie i bardziej nasilone odczuwanie bólu.
Poród i relaks – doskonałe połączenie
Dzięki hipnozie możemy skutecznie łagodzić ból podczas porodu, nie wpływając na jego przebieg. Do najważniejszych zalet porodu w głębokim relaksie należą:
- zmniejszenie dolegliwości bólowych w trakcie porodu poprzez redukcję lęku i zmianę postrzegania bólu porodowego,
- mniejsza medykalizacja porodu,
- odczuwanie przez kobiety po porodzie większego poczucia sprawczości.
„Kiedy zmienisz sposób, w jaki postrzegasz poród, zmieni się też sposób w jaki rodzisz.” ~ Marie Mongan
Karolina Romańczak
położna
Jestem magistrem położnictwa ze specjalizacją w dziedzinie pielęgniarstwa neonatologicznego, Certyfikowanym Doradcą Laktacyjnym i Instruktorką Hypnobirthing International. Moim głównym obszarem działalności jest poradnictwo laktacyjne i przygotowanie kobiet do porodu w głębokim relaksie.