Plan porodu – czym tak właściwie jest i jak go stworzyć?

Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacji opieki okołoporodowej  tzw. Standard Opieki Okołoporodowej określa, że w toku przygotowania do porodu kobieta powinna stworzyć plan porodu, który będzie zawierał jej preferencje i oczekiwania dotyczące przebiegu porodu i wczesnego okresu poporodowego m.in. określenie miejsca porodu, czy stosunku do poszczególnych elementów postępowania medycznego podczas porodu. Plan porodu stanowi ważny dokument, z którym osoby towarzyszące w porodzie mają obowiązek zapoznać się, omówić  go z rodzącą i w miarę możliwości stosować jego postanowienia.

Brzmi to wszystko bardzo poważnie i skomplikowanie? W głowie masz jeszcze więcej niewidomych? Spokojnie, spróbuję Ci krok po kroku wyjaśnić najważniejsze kwestia i rozwiać wątpliwości!

Czym jest plan porodu?

Czy plan porodu to jakiś harmonogram porodu? Muszę minuta po minucie zaplanować co chcę robić i co się będzie działo? Zupełnie nie! Porodu nie da się zaplanować! Poród naturalny to żywioł, którego nie możemy kontrolować, a najlepsze co możemy zrobić to dać mu się porwać. Po co w takim razie plan porodu? O co w nim chodzi?

Plan porodu to zbiór naszych porodowych potrzeb, oczekiwań i marzeń. To nie magiczna lista życzeń, to ważny dokument, z którym osoby towarzyszące w porodzie mają obowiązek zapoznać się, omówić  go z rodzącą i w miarę możliwości stosować jego postanowienia. Jest formą komunikacji z personelem medycznym, dzięki której w prosty i szybki sposób możesz przekazać im, co jest dla Ciebie ważne i na czym Ci zależy.

Od czego zacząć tworzenie planu porodu?

Skoro masz stworzyć listę swoich potrzeb, musisz najpierw je poznać! Jak to zrobić? Kiedy będziesz gotowa zmierzyć się z porodowymi tematami zacznij przygotowanie merytoryczne.

  • Sięgnij po dobrą literaturę np. „Poród naturalny” Katarzyny Oleś i „Cięcie cesarskie” Magdaleny Hul i Katarzyny Osadnik z Natuli, „Urodzić razem i naturalnie” Ireny Chołuj, „Rodzić można łatwiej” Izabeli Dembińskiej.
  • Pójdź razem z partnerem na rzetelną edukację przedporodową, to będzie dobra okazja, żeby uzupełnić i zweryfikować swoją wiedzę, zadawać pytania i rozwiewać wątpliwości. Być może spotkania edukacyjne z położną będą dla Was motywacją do rozmów i wspólnego poszukiwania najlepszych dla Was rozwiązań.

Kiedy będziesz wiedziała, jak przebiega poród, jakie masz możliwości, odnalezienie swoich porodowych potrzeb stanie się proste i oczywiste.

Co powinien zawierać plan porodu?

W planie porodu powinny znaleźć się przede wszystkim odpowiedzi na pytanie tj.:

  • Gdzie chcesz  rodzić? W domu, w szpitalu, w domu narodzin?
  • Kto będzie Ci towarzyszył w porodzie?
  • Jakie warunki mają panować w miejscu narodzin?
  • Czy zależy Ci na wspieraniu naturalnego przebiegu porodu?
  • Jakie masz stosunek do poszczególnych interwencji medycznych np. farmakologiczna stymulacja czynności skurczowej, przebicie pęcherza płodowego, nacięcie krocza?
  • W jaki sposób chciałbyś łagodzić dolegliwości skurczowe?
  • W jakich pozycjach chciałabyś rodzić i urodzić dziecko?
  • Jak ma wyglądać poporodowy dwugodzinny kontakt skóra do skóry?

Być może dobrym wsparciem w tworzeniu planu porodu okaże się dla Ciebie generator planu porodu Fundacji Rodzić po Ludzku.

W jakiej formie przedstawić plan porodu?

Możesz skorzystać w powyższego generatora i przedstawić swoje oczekiwania w formie wygenerowanej listy.  Jeśli planujesz rodzić w szpitalu, możesz zrobić to na szpitalnym, dedykowanym druku, ale nie ma takiej konieczności. Jeśli chcesz możesz napisać list do osoby/osób – personelu medycznego, który będzie towarzyszył Ci w trakcie porodu, w którym zawrzesz swoje porodowe oczekiwania albo samodzielnie stworzyć listę swoich porodowych potrzeb. Nie bój się zaznaczać, podkreślać, kolorować, to na czym najbardziej Ci zależy, to co ma dla Ciebie szczególne znaczenie.

Niech plan porodu będzie nie tylko ważnym dokumentem, nie tylko listą Twoich porodowych oczekiwań, ale także wyrazem Twojego przygotowania do tego wydarzenia i oznaką świadomości swoich praw – praw kobiety rodzącej.

Zdjecie Katarzyna Prycel

Katarzyna Prycel

położna

Jestem magistrem położnictwa w trakcie specjalizacji w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologiczno-położniczego. Skupiam się na wspieraniu kobiet i ich rodzin na etapie ciąży i przygotowania do porodu, w trakcie samego porodu, a także w czasie połogu.

Dermatoskopia – zadbaj o swoją skórę na lato!

Zanim lato pochłonie Was na dobre, a Wasze ciała ogrzeją promienie słońca, zapraszamy Was do zadbania o zdrowie swojej skóry, które szczególnie w tym czasie…

Dołącz do wydarzenia
Data: 10.06.2024

W gronie ojców

Nie zwalniamy tempa i zapraszamy na kolejne w Mundrym Wsparciu spotkanie ojców! Tym razem będziemy rozmawiać o priorytetach w ojcostwie i o tym, jakimi ojcami chcemy być.

Szczegóły wydarzenia
Data: 11.06.2024

Edukacja przedporodowa – „szkoła rodzenia”

Kurs to 4 spotkania trwające 2,5-3 godziny. Na naszych zajęciach spotkacie się z położnymi i fizjoterapeutkami uroginekologicznymi, które zadbają o przygotowanie do tego wyjątkowego etapu życia na każdym poziomie – merytorycznym, fizycznym i emocjonalnym. To intensywne zajęcia, na których dostaniecie dawkę najważniejszych informacji i najpotrzebniejszych umiejętności.

Szczegóły wydarzenia
Data: 23.06.2024

Kurs pierwszej pomocy niemowlętom i małym dzieciom

Na zajęciach zostanie szeroko omówiona teoria, ale przede wszystkim będziesz miała/miał możliwość zdobycia umiejętności praktycznych w zakresie udzielania pierwszej pomocy dzieciom. W trakcie ćwiczeń na profesjonalnych fantomach noworodka i dziecka przećwiczysz pod okiem profesjonalisty omawiane działania ratunkowe.

Szczegóły wydarzenia

Nasze artykuły

Przeczytaj nasze artykuły!

Nasi Partnerzy