Jak przeżyć święta z dzieckiem?
Jesteś rodzicem malucha i zastanawiasz się, jak przeżyć święta z dzieckiem, a w zasadzie jak dziecko może przeżyć święta z Twoją pomocą? Mam dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek!
Przygotujcie się do rodzinnych spotkań
Pamiętaj, że jesteś jednym z najważniejszych dorosłych w życiu swojego dziecka. W trudnych sytuacjach dziecko nie zawsze wie, jak sobie poradzić, dlatego tak ważne jest, aby to dorosły był czujny na potrzeby dziecka i reagował szybko.
Przed świętami porozmawiaj z dzieckiem. Powiedz mu, co może się wydarzyć podczas rodzinnych spotkań i jakie sytuacje mogą być dla niego wymagające. Wyjaśnij, że macie sposoby, aby sobie z nimi poradzić.
Ustalcie Wasz tajny znak, który pozwoli Wam dyskretnie sygnalizować trudności. Na przykład położenie ręki na brzuchu mamy lub taty, albo ściśnięcie ręki dwa razy może oznaczać, że dziecko potrzebuje wsparcia. W takiej sytuacji możecie wspólnie wyjść do toalety lub innego pokoju, porozmawiać i dać dziecku to, czego potrzebuje.
Pamiętaj jednak, że dzieci nie zawsze potrafią rozpoznać moment, w którym dzieje się dla nich za dużo. Dlatego bądź czujny i obserwuj sytuację.
Zestaw ratunkowy
Stwórzcie wspólnie Wasz “zestaw ratunkowy” do którego możecie włożyć np.:
- zabawki sensoryczne (gniotki/piłeczki),
- bańki mydlane,
- balonik,
- ulubioną zabawkę/książkę dziecka,
- kocyk, pod którym możecie się schować lub zbudować szybką bazę (choćby na 5 minut w toalecie),
- słuchawki wyciszające/stopery,
- czy kolorowe plasterki na troski (plasterki pomagają na wszystko 😉).
Pamiętaj aby przed jego użyciem wyjaśnić dziecku po co go robicie i jak możecie z niego skorzystać w trudnych chwilach.
Dbaj o granice
To Twoja rola, aby reagować, gdy ktoś przekracza granice dziecka. Witanie się, przytulanie, całowanie czy siadanie na kolanach może być bardzo przytłaczające – i to nie tylko dla najmłodszych. Dziecko może czuć się przebodźcowane nadmiarem ludzi, dźwięków, zapachów czy prezentów.
Dla dorosłych świąteczne spotkania bywają wymagające, ale my mamy już strategie na radzenie sobie w takich sytuacjach. Twoim zadaniem jako rodzica jest zadbanie o komfort dziecka. Masz pełne prawo zaznaczyć granice – swoje i swojego dziecka.
Ale jak to zrobić?
- Dziecko odmawia bliskości z innymi?
Możesz powiedzieć: „Antek nie ma teraz ochoty na przytulanie, ale chętnie przybije piątkę albo pomacha na przywitanie.”
- Ktoś zmusza dziecko do jedzenia?
Możesz powiedzieć: „Uczymy się swojego ciała i jego sygnałów. Marysia sama zdecyduje, kiedy jest głodna. Wie, gdzie leży jedzenie i sięgnie po nie, gdy poczuje głód.”
- Dziecko nie chce rozmawiać z rodziną?
Powiedz: „Zosia odezwie się, kiedy będzie na to gotowa.”
- Dziecko jest za głośne, biega lub „przeszkadza” innym?
W takiej sytuacji możesz:
• odejść z dzieckiem do innego pokoju;
• wyciszyć je, zrobić krótki masaż, poprzytulać się lub skorzystać z „zestawu ratunkowego”;
• wrócić, gdy dziecku będzie łatwiej.
Pamiętaj, że zaznaczanie granic dziecka i ich obrona może być uprzejma ale stanowcza. Masz pełne prawo grzecznie podziękować, ale jednocześnie stanowczo powiedzieć „nie”.
Julia Marciniak
psycholog dziecięcy
Jestem magistrem psychologii, psychologiem dzieci i młodzieży, trenerem umiejętności społecznych, terapeutą ręki oraz terapeutą karmienia dzieci z wybiórczością pokarmową. Prowadzę konsultacje i terapię psychologiczną dzieci i młodzieży, współpracuję z rodzicami, prowadzę grupy wsparcia dla rodziców.