Co zrobić z dzieckiem po urodzeniu? O wadze pierwszych chwil życia

Co zrobić z dzieckiem po urodzeniu? No jak to… Urodzi się, ktoś je zabierze, pewnie od razu zważy i zmierzy, ubierze i zaraz odda zapakowane w rożek. A! Jeszcze gdzieś po drodze trzeba przeciąć tę pępowinę… Tak? Pewnie wiele osób, które nie miały okazji uczestniczyć w porodzie ma podobne wyobrażenie tych pierwszych chwil życia nowego człowieka. Czy rzeczywiście tak to wygląda, czy powinno tak wyglądać?

Prosto w ramiona mamy!

Z wielu powodów pierwsze chwile życia poza łonem mamy to wyjątkowy i bardzo ważny czas! Po urodzeniu maluch powinien trafić prosto w ramiona mamy. Właśnie skończył długą, męczącą, pełną emocji podróży, w dodatku jest teraz w nowym miejscu, zupełnie innym niż to, które dobrze zna. Noworodek potrzebuje teraz poczuć się bezpiecznie w czułych objęciach mamy – usłyszeć znany dźwięk jej bijącego serca, poczuć ciepło i znajomy zapach skóry, ukołysać na fali oddechu. Taki kontakt, nazywany kontaktem „skóra do skóry” – nagi noworodek na odkrytej klatce piersiowej/brzuchu mamy, powinien trwać nieprzerwanie przez minimum 2 godziny po urodzeniu. Dlaczego to takie ważne?

Korzyści płynące z kontaktu skóra do skóry

W tym czasie następuje kolonizacja skóry i przewodu pokarmowego dziecka bakteriami. Porządane mikroorganizmy, które powinny zasiedlić organizm noworodka znajdują się w pochwie oraz na skórze i na brodawce sutkowej mamy! Dlatego m.in. czekamy z ważeniem i mierzeniem. Chcemy, żeby maluch skolonizował się matczyną florą bakteryjną, a nie szpitalną.

Pierwsze dwie godziny po porodzie to też często czas największej aktywności noworodka w jego pierwszej dobie życia. Adrenalina krąży też w jego żyłach mobilizując go do różnych zachowań. Pozostawione na brzuchu/klatce piersiowej mamy dziecko może zacząć pełznąc w stronę piersi, poszukiwać brodawki i w końcu zacząć ją ssać. Maluch nie jest teraz głody, ale warto, żeby zaspokoił potrzebę ssania i pobrał kilka pierwszych kropli mleka tzw. siary, która jest bogata w przeciwciała i wysokoenergetyczna. Dzięki temu pierwszemu posiłkowi, będzie póżniej mógł spokojnie i bezpiecznie odsypiać trudy porodu.

Wczesne pierwsze karmienie jest też ważne dla pomyślnego startu laktacji. Noworodek ssący pierś jest dla organizmu mamy jasnym i niezbędnym sygnałem do rozpoczęcia produkcji pokarmu na wielką skalę.

Warto też wiedzieć, że przystawienie dziecka do piersi tuż po porodzie będzie korzystnie wpływało na kondycję kobiety. Stymulacja brodawki sutkowej przez dziecko będzie powodowała wydzielanie oksytocyny – hormonu, którego potrzebujemy po porodzie, aby macica prawidłowo się obkurczała, łożysko sprawnie oddzielało się i rodziło, a krwawienie zmniejszało.

Czas poporodowego kontaktu skóra do skóry jest ważny nie tylko ze względu na szereg biologicznych korzyści. Równie istotny jest psychologiczny aspekt tych chwil. To moment na pełne uwagi przywitanie i zapoznanie z nowonarodzonym człowiekiem. Noworodek teraz rozgląda się i nawiązuje kontakt wzrokowy! W tym momencie mama i dziecko patrzą sobie głęboko w oczy, czują swój zapach i ciepło, w ich ciałach płynie jeszcze więcej oksytocyny i endorfin, które w tej właśnie chwili albo przeciwnie stopniowo – dzień po dni i tydzień po tygodniu sprawą, że zakochają się w sobie bez pamięci.

Mam do tego prawo!

Pamiętaj! Na mocy Standardu Organizacji Opieki Okołoporodowej masz prawo do dwugodzinnego, nieprzerwanego kontaktu skóra do skóry!

Zdjecie Katarzyna Prycel

Katarzyna Prycel

położna

Jestem magistrem położnictwa ze specjalizacją w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologiczno-położniczego. Skupiam się na wspieraniu kobiet i ich rodzin na etapie ciąży i przygotowania do porodu, w trakcie samego porodu, a także w czasie połogu.

II spotkanie edukacyjno-rozwojowe dla studentek położnictwa – Poród w domu

Spotkanie edukacyjno-rozwojowe dla studentek położnictwa to cykl 8 spotkań, które mają być okazją do poszerzenia swojej wiedzy i zdobywania wyjątkowych umiejętności, ale też do świadomego…

Dołącz do wydarzenia
Data: 30.11.2024

Weekendowa edukacja przedporodowa – „szkoła rodzenia”

Kurs to 4 spotkania trwające 2,5-3 godziny. Na naszych zajęciach spotkacie się z położnymi i fizjoterapeutkami uroginekologicznymi, które zadbają o przygotowanie do tego wyjątkowego etapu życia na każdym poziomie – merytorycznym, fizycznym i emocjonalnym. To intensywne zajęcia, na których dostaniecie dawkę najważniejszych informacji i najpotrzebniejszych umiejętności.

Szczegóły wydarzenia
Data: 05.12.2024

Edukacja przedporodowa – „szkoła rodzenia”

Kurs to 4 spotkania trwające 2,5-3 godziny. Na naszych zajęciach spotkacie się z położnymi i fizjoterapeutkami uroginekologicznymi, które zadbają o przygotowanie do tego wyjątkowego etapu życia na każdym poziomie – merytorycznym, fizycznym i emocjonalnym. To intensywne zajęcia, na których dostaniecie dawkę najważniejszych informacji i najpotrzebniejszych umiejętności.

Szczegóły wydarzenia
Data: 13.12.2024

W gronie ojców

Zapraszamy na grudniowe spotkanie dla ojców w Mundrym Wsparciu!

Tym razem porozmawiamy o naszych ojcowskich priorytetach i o tym, jakimi ojcami chcemy być. Przyjrzymy się też temu, co chcemy przekazać naszym dzieciom i jak wspierać je w rozwoju w tych obszarach.

Szczegóły wydarzenia

Nasze artykuły

Przeczytaj nasze artykuły!

1 minuta czytania

Kręte drogi prowadzą do pięknych miejsc…

- Katarzyna Prycel

4 minuty czytania

Czy poród rzeczywiście boli?

- Karolina Romańczak

3 minuty czytania

Jak wybrać miejsce porodu?

- Katarzyna Prycel

3 minuty czytania

Poród i relaks – czy to można połączyć?

- Karolina Romańczak

Nasi Partnerzy